Sinds het begin van de coronapandemie hebben veel mensen te maken gekregen met aanhoudende klachten, lang nadat de acute infectie is verdwenen. Deze “rest”-klachten, staan inmiddels bekend als Long Covid en kunnen bestaan uit chronische vermoeidheid en kortademigheid tot brainfog, spierzwakte en een verstoorde slaap.
Wat is Long Covid volgens TCM?
In de TCM wordt ziekte bekeken als een verstoring van de balans tussen Qi (levensenergie), Bloed, Yin en Yang. Bij Long COVID zien TCM-beoefenaars vaak een combinatie van:
Qi-deficiëntie (tekort aan energie)
Long- en Miltzwakte
Damp en slijmophoping
Latente Hitte of Restpathogenen
Tekort aan Yin. Yin staat onder andere voor de vloeistoffen in het lichaam. Vooral na hoge koorts of langdurige stress kan er een tekort aan Yin ontstaan.
De klachten kunnen per persoon verschillen, afhankelijk van hun constitutie, het verloop van de infectie en hun herstelvermogen.
Veelvoorkomende patronen bij Long covid zijn onder andere:
1. Long Qi-deficiëntie
De longen kunnen na een virale infectie verzwakt raken. Symptomen zijn o.a. kortademigheid, vermoeidheid, hoesten en een zwakke stem.
2. Milt Qi-deficiëntie met dampophoping
De milt is in de TCM verantwoordelijk voor de productie van energie uit voeding. Wanneer de milt verzwakt is, hoopt zich damp op. Dit kan zich uiten in een zwaar gevoel in het lichaam, hersenmist, spijsverteringsklachten en vermoeidheid.
3. Yin-deficiëntie met latente hitte
Bij sommige mensen ontstaat er na koorts een uitputting van Yin-vloeistoffen, wat leidt tot slapeloosheid, droge keel, nachtzweten en rusteloosheid.
Acupunctuur bij Long Covid
Acupunctuur wordt veel ingezet om het lichaam opnieuw in balans te brengen. Specifieke punten kunnen helpen bij het versterken van de Qi, verbeteren van de ademhaling en het oplossen van damp.
Leefstijl en voeding is een essentieel onderdeel
TCM benadrukt het belang van rust, regelmaat en voeding bij herstel. Een aangepast dieet (warm, voedend en licht verteerbaar) en voldoende slaap zijn cruciaal. Overmatige fysieke of mentale inspanning wordt afgeraden in deze herstelfase.
Long Covid vraagt ( net als iedere andere klacht binnen de TCM) om een individuele aanpak. TCM biedt hiervoor diagnostische en therapeutische middelen die lichaam en geest als één geheel benaderen. Het maakt niet uit om welke klacht het gaat. Binnen de Chinese geneeskunde wordt gezocht naar de oorzaak van het probleem.
Dit is een bijdrage van Corrina Hoksbergen van Sheng Sheng Tang